
Tv-serien Glamour får dansk repremiere på mandag på MTG's streamingunivers, TV3 Play.
Det er anden gang, at MTG placerer en tv-serie eksklusivt på TV3 Play, som kan ses gratis. Fire nye afsnit hver uge. TV3 Play viser også 'Horton sagaen', efter den for nylig blev taget af TV3 Puls-kanalen.
Soapserien Glamour blev taget af plakaten på dansk tv i 2013, men fra 11. maj er den tilbage kun i streamet udgave. Det sker samtidig i Danmark, Sverige og Norge.
Glamour har kørt mere end 25 år på amerikansk tv. Serien startede i 1987 på CBS, og i 1989 havde den premiere på Kanal 2 i Danmark. Siden er serien vist i årevis og på flere kanaler.
MTG indretter eget studie til digital produktion
Mere fra MediaWatch
Mediekommentator kalder medieforlig en "lappeløsning"
Endnu en smal medieaftale er landet, uden der bliver foretaget markante ændringer af rammerne for de danske medier, som medievirksomheder kan slå sig på, lyder vurderingen fra mediekommentatorer. De store ændringer er udsat med en lang række udvalg og undersøgelser, og spørgsmålet er, hvor mange af regeringens mål, der reelt kan føres ud i livet.