En del af Watch Medier

MediaWatchmandag30. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Mediejob
17.02.2015kl. 10.26

Jobmarked på vej ud af krisen giver Jobindex løft

Vækst i antallet jobannoncer giver fremgang hos landets største jobportal på trods af to nyerhvervelser, der ikke nåede plus. Det skal ændres i 2015, lyder det.
Adm. direktør for Jobindex, Kaare Danielsen.
af MORTEN BANG JØRGENSEN

Positive takter på jobmarkedet betød en fremgang for online-jobannoncer på 10 pct. til i alt 18.100 nye jobannoncer i januar 2015 forhold til samme måned året før. Det bon’er også ud i årsregnskabet på nettets største danske spiller for jobannoncer, Jobindex.

Samlet ender nettoomsætningen for koncernen som helhed på 214 mio. kr. og et driftsoverskud på 46 mio. kr. før skat og renter. Det er en stigning på 94 pct. i overskuddet, der var på 24 mio. kr. i 2013, mens nettoomsætningen her endte på 135 mio. kr.

Med sidste års opkøb af den danske del af Stepstone og IT-Jobbank, der er ejet af tyske Axel Springer, sidder Jobindex samlet på over 60 pct. af markedet for internetjobannoncer. I det nuværende marked anser Jobindex derfor LinkedIn som hovedudfordreren.

”Der er ikke så mange af de traditionelle konkurrenter tilbage, så det er dem, vi kigger mod,” siger adm. direktør Kaare Danielsen til MediaWatch.

De nye forretninger formår dog ikke at give overskud i deres første ti måneder som en del af Jobindex. Stepstone bidrog med en omsætning på 20 mio. kr. og IT-Jobbank med 13 mio. kr., mens de gav driftsunderskud på henholdsvis 11 og 3 mio. kr.

Skal nå plus i år

”De store underskud i 2014 skyldes bl.a. investeringer i den nye skarpe positionering som leder- og karrieresite for Stepstone og it-nichesite for IT-Jobbank. Stepstone har hidtil været en bred jobportal for alle typer af job, men skal fremover være nichesite for leder- og karrierestillinger,” skriver Jobindex i regnskabet.

Forventningen er dog, at de nye forretninger vil give et mindre overskud i år, lyder det i regnskabet. Foruden justeringerne af sidernes profiler venter man desuden stordriftsfordele på områder som IT-platforme og indkøb, ligesom IT-Jobbank skal markedsføres endnu tættere sammen med Computerworld, som Jobindex opkøbte i 2013.

Indtil videre afviser adm. direktør Kaare Danielsen imidlertid at hente yderligere stordriftsfordele ved eksempelvis at flytte forretningerne under samme tag.

”Det er forskellige virksomheder og forskellige kulturer, og navnlig Computerworld arbejder i et andet tempo, hvor de som nyhedshus ikke kan vente til i morgen. Så der er forskellige rytmer de enkelte steder, og det tror jeg mere på at bevare end at lægge tingene under samme tag,” siger han til MediaWatch.

Selve Jobindex, og de svenske og norske søstersider Jobbsafari, nåede en nettoomsætning på 154 mio. kr. og et overskud før renter og skat på 54 mio. kr. Det er imidlertid særligt i 2014’s andet halvår, at der er kommet gang i markedet for jobannoncer. Det ses også i kvartalstallene, hvor Jobindex og Jobbsafari omsatte for 43 mio. kr. mod 33 mio. kr. i fjerde kvartal 2013.

Mangel på ingeniører- og IT-folk

Jobindex' medieaktiviteter i Computerworld stod for en omsætning på 27 mio. kr. og et overskud på 6 mio. kr. før renter og skat i dets første hele år som forretningsgren hos Jobindex. Da koncernen gik ind i det netop afsluttede regnskabsår forventede man, at mediet ville gå i nul efter 2014.

Næste år forventer Jobindex en omsætning på 250 mio. for hele koncernen og et overskud før renter og skat på "over" 50 mio. kr. Begyndende mangel på arbejdskraft, når det gælder IT-folk og ingeniører, samt fremgang i økonomien som helhed vil ifølge Jobindex smitte af på årets resultat.

Forudsat at dansk økonomi udvikler sig som forventet, og der ikke "sker ulykker" i Ukraine og Grækenland, som der står i regnskabet, så forventer Jobindex' et samlet marked for internetjobannoncer på omkring 350 mio. kr. i år.

”Vi er en konjunkturfølsom virksomhed, så det kan lynhurtigt aflæses. Det så man så sent som i sidste kvartal, hvor antallet af jobannoncer steg, og ikke mindst den anden vej i 2009, hvor halvdelen af vores omsætning forsvandt, og vi mistede hele vores overskud,” siger Kaare Danielsen.

Opdateret 12.19 med kommentar fra Kaare Danielsen.

Relaterede artikler:

  • Jobindex høster første overskud på Computerworld

    For abonnenter

  • Kaare Danielsen, adm. dir. Jobindex

    Gang i hjulene får Jobindex til at opjustere

  • Foto: Jens Dresling/Polfoto

    Det betalte medierne i selskabsskat i 2013

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Pr Foto/jp/politikens Hus
Aviser

Stig Ørskov: "Det er klart, at 2022 ikke blev, som vi havde drømt om"

JP/Politikens Hus landede et trecifret millionunderskud og fik kun vækst på toppen takket være tilføjelsen af distributøren Dao. Læs MediaWatchs interview med topchef Stig Ørskov om årets udfordringer og forventningerne til 2023.
  • JP/Politikens Hus ramt af modvind og indkasserer første driftsunderskud siden 2008
  • Aller Media holder fast i overskud med fingerspidserne

For abonnenter

Stig Møller Christensen er digital og kommerciel direktør på TV 2. | Photo: TV 2 / Miklos Szabo
TV

TV 2 har succes med indsats mod deling af kodeord

For abonnenter

Photo: Kmd / Pr
Navne

KMD ansætter ny pressechef

For abonnenter

Foto: Thomas Borberg
Aviser

Berlingske sagsøgt for foto med valmue-maleri i baggrunden

Foto: Lionel Bonaventure
Digital

Facebook-ejers ledelse sporer fremgang efter hårdt 2022

Foto: Jens Hartmann Schmidt/Ritzau Scanpix
MediaWatch

Briefing: Ugen i mediebranchen

For abonnenter

Læs også

Foto: Pr Foto/jp/politikens Hus
Aviser

Stig Ørskov: "Det er klart, at 2022 ikke blev, som vi havde drømt om"

JP/Politikens Hus landede et trecifret millionunderskud og fik kun vækst på toppen takket være tilføjelsen af distributøren Dao. Læs MediaWatchs interview med topchef Stig Ørskov om årets udfordringer og forventningerne til 2023.

For abonnenter

Foto: Casper Dalhoff
Navne

Chefredaktør for Fyns Amts Avis rykker til redaktørpost på Jyllands-Posten

Tidligere reporter og programredaktør på TV 2 og udviklings- og redaktionschef på TV2 Fyn skal fremover stå i spidsen for Jyllands-Postens Kultur og Liv-redaktion og styrke den digitale udvikling.

For abonnenter

Stig Møller Christensen er digital og kommerciel direktør på TV 2. | Photo: TV 2 / Miklos Szabo
TV

TV 2 har succes med indsats mod deling af kodeord

Efter tv-stationen som varslet har sat ind mod brugeres deling af konti, ser kommerciel direktør en nedgang i andelen af abonnenter, der deler i strid med reglerne.

For abonnenter

Seneste nyt

  • KMD ansætter ny pressechef – 09.17
  • TV 2 har succes med indsats mod deling af kodeord – 08.17
  • Facebook-ejers ledelse sporer fremgang efter hårdt 2022 – 07.32
  • Berlingske sagsøgt for foto med valmue-maleri i baggrunden – 07.10
  • Stig Ørskov: "Det er klart, at 2022 ikke blev, som vi havde drømt om" – 27. jan.
  • Briefing: Ugen i mediebranchen – 27. jan.
  • Chefredaktør for Fyns Amts Avis rykker til redaktørpost på Jyllands-Posten – 27. jan.
  • Dansk Folkeparti bandlyser brug af Tiktok på arbejdstelefoner – 27. jan.
  • Mikkel Bjørn bliver Dansk Folkepartis medieordfører – 27. jan.
  • JP/Politikens Hus ramt af modvind og indkasserer første driftsunderskud siden 2008 – 27. jan.
  • Britisk universitet etablerer podcastcenter og uddannelse – 27. jan.
  • Salg af digitale annoncer får et løft af usikker økonomi i 2023 – 27. jan.
  • Ny kommerciel chef skal hæve Folkeskolens digitale indtjening – 27. jan.
  • Amazon Prime Video næsten fordobler brugerantallet i Norge – 27. jan.
  • Danmarks Filmakademi udliciterer sekretariat – 27. jan.
Flere nyheder

Job

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Redaktionschef til DR Syd

  • TV 2 søger velskrivende digital journalist

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • Life science journalist

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

Watch Job

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Head of Business Development

  • Senior Porteføljemanager

  • Regnskabs-/økonomichef

Se flere jobs

Job

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Redaktionschef til DR Syd

  • TV 2 søger velskrivende digital journalist

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • Life science journalist

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

Se flere jobs

Kolofon

MediaWatch
Søg

Sektioner

  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Mediejob
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Julie Mia Fogde

julie@mediawatch.dk

Tlf.: +45 3330 8301

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Job

Abonnement

Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

mediawatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Læs mere om abonnement her

Adresse

MediaWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8365

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © MediaWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
MediaWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge