
Youtube-netværket Splay får kritik af Forbrugerombudsmanden for ikke at have markeret tydeligt nok i en række Youtube-videoer lavet af en ung videoblogger, at der var tale om markedsføring for en rejsearrangør.
Den 17-årige videoblogger, der er tilknyttet Splay, nævner kort i videoerne, at de er lavet i samarbejde med EF Sprogrejser, men derudover fremgår det ikke af indslagene. Og det er altså ikke tydeligt nok, mener Forbrugerombudsmanden.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MediaWatch
Briefing: Ugen i mediebranchen
Udsigt til et smalt medieforlig, en ny fiktionsstrategi fra DR, friske tal fra Jysk Fynske Medier og Information, et vaklende flertal for kulturmoms, Heartbeats mister sin direktør, og en statslig styrelse beskyldes for ulovlig deling af artikler. Få et overblik over Mediedanmark med ugens briefing.