Eb.dk's 'SnapDocs' vækker interesse hos ARD

Ekstra Bladet TV havde premiere på den første af flere digitale tv dokumentarer, døbt 'SnapDocs', for fem uger siden.
Programmet handlede om salg af børneslaver i chokoladeindustrien, og over 270.000 brugere og seere med på Ekstra Bladet.
Web-programmet har også skabt interesse i et af de største europæiske markeder.
Det er ARD's politiske magasin ’Kontraste’ , som har set SnapDocs, og har købt dele af programmet.
"Vi ledte efter en aktuel historie , som kunne sætte den kommende jul i et lidt større perspektiv. Her kom vi til at tale om Miki Mistratis tidligere dokumentar fortællinger om de afrikanske børneslaver. Meget intense og velresearchede fortællinger, som gjorde stort indtryk. Nu ville vi gerne vide, om der overhovedet var sket noget," fortæller produktionschefen for ”Kontraste”, Rene Althammer
På Ekstra Bladet TV er man godt tilfreds med den internationale opmærksomhed.
"At første salg går til en stor europæisk brodcaster gør os meget stolte. Samtidig viser det, at vi for langt færre midler kan producere high end fortællinger og dokumentarer, der flytter både grænser for fortællingen og afsenderen," siger direktør for Ekstra Bladet TV, Thomas Stokholm.
Næste SnapDocs – ”Smertefuld Sandhed” – offentliggøres på Ekstra Bladet TV torsdag den 19. december og handler om pædofili og incest i det færøske samfund.
Relaterede artikler:
Ekstra Bladet TV vil lægge arm med TV 2 News
For abonnenter
EB.dk's 'Paparazzi' med Mascha Vang trak klik og kig
For abonnenter