I 1990'erne var han formand for Vestas - nu er det solenergi, som erhvervs- og mediemanden Ejvind Sandal satser på.
Tidligere bestyrelsesformand for Vestas og nuværende udgiver og ejer af den engelsksprogede avis The Copenhagen Post har skudt to mio. kr. i investeringsselskabet Nordic Solar Energy og er ny bestyrelsesformand for selskabet, som investerer i europæiske solcelleparker, skriver Børsen i dag.
"Jeg synes, vind er fantastisk, men som almindelig investor kan jeg bedre lide sol. Solen skinner, ingen bevægelige dele og kontrakter om statsgaranterede afregningspriser af leverancer," fortæller Ejvind Sandal, der fra 1987-1997 var adm. direktør for Politikens Hus og siden 1998 har drevet The Copenhagen Post.
Nordic Solar Energy - som består af 35 investorer, der har skudt i alt 75 mio. kr. i selskabet - har ni solparker i porteføljen, og selskabet er i gang med tre nye investeringer i solcelleparker i Storbritannien.
Siden han forlod Vestas har Ejvind Sandal sammen med den tidligere adm. direktør Johannes Poulsen bl.a. været særdeles kritisk over for den nye Vestas-ledelse og dens politianmeldelse af vindmøllefirmaets tidligere direktør i Centraleuropa, Hans Jørn Rieks, som i dag er ansat i Siemens Wind Power, og tidligere finansdirektør Henrik Nørremark.
Mere fra MediaWatch
Vestager forventer techlov træder i kraft inden for et år
Europa-Parlamentet arbejder på højtryk for at få stemt de to kommende techlovpakker igennem inden sommer, så de sidste skridt kan tages i efteråret. Allerede næste forår forventes store dele af de to lovpakker at træde i kraft, melder EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager og EU-parlamentariker Christel Schaldemose.