Vid & Sans får ny ansv. chefredaktør efter få måneder i luften

Det digitale videnskabsmedie med rødder i Aarhus Universitetsforlag skifter efter uenighed om retningen ud på chefredaktørposten, hvor mediekommentator har siddet siden opstarten sidste år. Direktør for radioproduktionsselskab tager over.
Søren Schultz Jørgensen stopper som chefredaktør for Vid & Sans. | Foto: PR/Aarhus Universitetsforlag
Søren Schultz Jørgensen stopper som chefredaktør for Vid & Sans. | Foto: PR/Aarhus Universitetsforlag

Mindre end et halvt år efter lanceringen stopper Søren Schultz Jørgensen i stillingen som ansv. chefredaktør for mediet Vid & Sans, som gik i luften i oktober med en bevilling fra Innovationspuljen. Det fremgår af en pressemeddelelse.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også