Trods visse svingninger i udviklingen har tendensen dog været klar siden marts 2000: I de første måneder af 2000 kunne antallet af konkurser tælles på en hånd, men allerede i maj var tallet steget til 13. Udviklingen toppede i januar og februar i år, hvor 53 dot.com-selskaber gik konkurs.
I marts i år faldt tallet imidlertid til 41, viser en ny undersøgelse fra det amerikanske researchfirma Webmergers. Firmaet har målt antallet af konkurser blandt selskaber, der baserer sig på Internettet eller tilbyder adgang/leverer hardware til disse selskaber.
Webmergers tal viser, at der har været en svag stigning i antallet af konkurser blandt selskaber, der tilbyder internet-adgang samt blandt indholdsudbydere og leverandører af infrastruktur og professionelle services.
Antallet af konkurser blandt e-handels-firmaer er til gengæld faldet fra 54 procent sidste år til 43 procent i første kvartal 2001.
Mere om Webmergers undersøgelse.
Mere fra MediaWatch
Radio- og podcastplatforme håber på mere fair konkurrence med ny støttemodel
Public Service Puljen og Innovationspuljen bliver åbnet for, at der kan søges støtte til lyd - og det er et vigtigt skridt, lyder det fra en række lydproducenter. Mens Podimo ”helt sikkert” vil søge, afventer Radio ABC og Zetland de endelige støttekriterier. Egmont ser nyt forretningspotentiale i aftalen.