Eurotime blev overdraget til TietoEnator 1. januar 2001 sammen med selskabets cirka 40 medarbejdere. Formålet med overtagelsen er, at forstærke TietoEnators produktkoncept med hensyn til systemer til løn- og personale administration. Den er samtidig et led i TietoEnators ekspansionsstrategi om at forstærke selskabets position som et af de ledende leverandører af personalesystemer i Norden.
TietoEnator har solgt Eurotimes system i mere end tre år. Eurotime har idag 450 kunder i såvel den private som den offentlige sektor og nettoomsætningen var i år 2000 på 4,2 millioner Euro.
TietoEnator har omkring 1.500 kunder i Sverige og 13.000 i Norden indenfor personaleadministration, som årligt omsætter for cirka 55 millioner Euro i Sverige og mere end 80 millioner Euro i Norden.
TietoEnator er resultatet af fusionen mellem to af Nordens største leverandører af værdiskabende IT-ydelser, Tieto og Enator. TietoEnator tilbyder managementrådgivning, systemudvikling, integration, drift og support, kommunikationsløsninger, software og produktudvikling.