Ifølge formanden for foreningen af offentlige indkøbere, indkøbechef (IKA), Carsten Brøndum, er det offentlige underlagt EU's direktiver vedrørende offentlige indkøb.
SKI har siden september tilbudt de offentlige myndigheder at købe ind via fælles udbud over Internettet, men det har indtil videre kun resulteret i omkring 1.000 e-handler svarende til cirka én procent.
Mere fra MediaWatch
Producenter glæder sig over droppet aftale men afblæser ikke krise
En rettighedsaftale, som i måneder har betydet stop for udvikling af fiktion til streamingtjenester, blev torsdag forkastet af Create Denmark, og det er et skridt i den rigtige retning. Det mener bl.a. Producentforeningen. Nu pågår individuelle forhandlinger med tjenesterne, men det risikerer at trække ud til efter sommer, lyder det.