Icon Medialab offentliggjorde sine kvartalsresultater i sidste uge, og tallene viser at selskabet omsatte for 278,5 millioner svenske kroner i første kvartal i år, oplyser digi.no. I samme periode i fjor omsatte selskabet for 61 millioner svenske kroner.
Men høj omsætning betyder ikke nødvendigvis, at driften giver overskud. Icon tabte 96,3 millioner svenske kroner i første kvartal, hvis man regner med finansielle poster og udgifter til de ansattes optionsordninger.
Mere fra MediaWatch
Radio- og podcastplatforme håber på mere fair konkurrence med ny støttemodel
Public Service Puljen og Innovationspuljen bliver åbnet for, at der kan søges støtte til lyd - og det er et vigtigt skridt, lyder det fra en række lydproducenter. Mens Podimo ”helt sikkert” vil søge, afventer Radio ABC og Zetland de endelige støttekriterier. Egmont ser nyt forretningspotentiale i aftalen.