DBU og Divisionsforeningen ventes at give grønt lys for, at TV3 køber pakken til ca. 50-60 mill. Pakken består af live kamp fredag og en forskudt kamp søndag. Derudover reportage-delen fredag og søndag, samt Europa Cup delen. TV3s danske bestyrelsesformand Asger Aamund siger, at TV3 vil have rettighederne, så kampene kan sendes på åbne kanaler som TV3 og måske søsterkanalen, 3+.
Ubekræftede rygter siger, at TV3 vil sælge dele af pakken videre til DR. Samtidig er Brøndbys deltagelse i Champions League, som TV3 har rettighederne til, en betydelig seersucces. Onsdagens kamp mod Bayern München var TV3s meste sete program i 1998.
Mere fra MediaWatch
Radio- og podcastplatforme håber på mere fair konkurrence med ny støttemodel
Public Service Puljen og Innovationspuljen bliver åbnet for, at der kan søges støtte til lyd - og det er et vigtigt skridt, lyder det fra en række lydproducenter. Mens Podimo ”helt sikkert” vil søge, afventer Radio ABC og Zetland de endelige støttekriterier. Egmont ser nyt forretningspotentiale i aftalen.