DJ nikker ja til overenskomster for dagblade og TV 2

Tirsdag eftermiddag har hovedbestyrelsen i Dansk Journalistforbunds (DJ) godkendt de to overenskomster, der er indgået på dagbladsområdet og på TV 2. Forbundets hovedbestyrelse anbefaler dermed medlemmer af DJ at stemme ja til aftalerne. Det skriver Journalisten.
Næste skridt er nu, at resultaterne af de to overenskomster bliver sendt til urafstemning hos de pågældende medarbejdere.
Aftalen mellem TV 2 Danmark og DJ er treårig og indbefatter bl.a., at de 517 redaktionelle medarbejdere, der er ansat under en overenskomst, over tre år får en gennemsnitlig lønstigning på 4145 kr. om måneden, hvilket svarer til en øgning på omkring ni pct.
På det såkaldte DMA-område, der dækker de fleste af landets regionale og nationale dagblade samt medier som Ritzau og Radio4 og gælder omkring 1700 medarbejdere, er aftalen toårig. Denne indeholder bl.a. en lønstigning på seks pct. over to år.