En del af Watch Medier

MediaWatchfredag27. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Mediejob
28.09.2006kl. 09.23

Computeren kan producere nyhederne

MediaWatch

En presset nyhedsbranche kan overveje at trække på "Robot-journalister", der lynhurtigt leverer basisstof og lægger en rugbrødsproduktion. De amerikanske finansielle nyhedsbureauer kæmper hårdt om at komme først med de vigtigste nyheder. Den konkurrence har ført til en teknologisk udvikling af computere, der selv kan skrive historier. Thomson Financials computere kan på 0,3 sekunder formulere en kort artikel om de seneste resultater fra et børsnoteret selskab, skriver Berlingskes Nyhedsmagasin. Artiklerne indeholder tal og en vurdering af, om det er dårligt eller godt i forhold til markedets forventninger. Resultatet er så godt, at Thomson vil lade computerne skrive mere indviklede artikler, hvor de blandt andet kan bruge flere adjektiver. Thomsen fastslår, at det ikke er hensigten at spare ansatte, men blot at kunne reagere meget hurtigt på konkrete finansnyheder. De menneskelige journalister får mere tid til at skrive længere historier, når de basale børsmeldinger producerer sig selv. Tanken er ikke uden potentiale og kan meget vel vække interesse hos gratisaviser og nyhedsbureauer, der for nylig har ansat mange nye journalister, hvoraf mange ret beset leverer fundamental nyhedsbehandling. Chefen for Nyhedsavisens nyhedsbureau DNY - Kristoffer Gravgaard - har dog svært ved at se ideen. "Det er ikke noget, vi arbejder med. Grundlæggende er DNY's rolle at overskue og prioritere nyhedsstrømmen med et troværdigt og kritisk filter. Det kan en computer ikke klare i dag," siger han til MediaWatch, men anerkender dog, at f.eks. Columbia Newsblaster er en interessant maskine. Jeff Jarvis, der er associate professor ved City University of New York og mediekommentator på The Guardian, mener til gengæld, at automatisering er en foræring til nyhedsbranchen. Når "robotjournalisten" overhovedet har en plads i mediebilledet, skyldes det, at nyheder er blevet en vare, der er temmelig ens og forudsigelig i mange medier. Jeff Jarvis foreslår, at mere journalistik burde fremstilles af computere. Det ville gavne journalistikken, fordi det skærper fokus på, hvad de rigtige journalister kan bidrage med i nyhedsflowet, mener han. Interneteksperten Claus Sølvsteen, partner i Peytz & Co, er enig. Han mener godt, computere kan levere nyheder ud fra bestemte, forud definerede hændelser, som det ses på aktiemarkederne i USA. "Det vil ganske givet også komme til Danmark. Hvis en aktie stiger eller falder unormalt meget er det en nyhed værd. Og selvfølgelig kan sådan en nyhed skrives på forhånd, sådan at de relevante data bare skal fyldes ind. Som med så meget andet overtager computerne her det ensidige, gentagede arbejde, som bare keder os mennesker. Hurra for det. Så kan vi journalister kaste os over analysen, baggrunden og alt det andet interessante," siger Claus Sølvsteen til MediaWatch. Han tror også, at computerproduceret journalistik kan finde vej til andre genrer, hvor der er data til stede i et fast format og hvor data er sammenligneligt over tid.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Outdoor var en af årets vækstvindere på annoncemarkedet - godt hjulpet på vej af bl.a. folketingsvalget. | Foto: Jens Dresling
TV

Salg af digitale annoncer får et løft af usikker økonomi i 2023

Det danske annoncemarked voksede i 2022, hvor genåbningens effekter værnede mod de værste konsekvenser af krig og inflation. Markedet vil dog tabe fart i 2023, vurderer Kantar Gallup og bureauchefer.
  • Bureauer: Betaling garanterer ikke visninger af reklamer på Tiktok
  • Mediehuse satser på abonnementer og innovation som motor i hårdt 2023

For abonnenter

Foto: Jacob Nielsen/mediet Markedsføring.
Digital

Ny kommerciel chef skal hæve Folkeskolens digitale indtjening

For abonnenter

Foto: Francis Mascarenhas/Reuters/Ritzau Scanpix
Digital

Amazon Prime Video næsten fordobler brugerantallet i Norge

For abonnenter

Dar Salim, Anders Juul, Lene Maria Christensen, Marijana Jankovic, Morten Hee Andersen og resten af holdet fra Fred til Lands på den røde løber ved Robert-prisuddeling i Tivoli Hotel & Congress Center i København søndag den 26. januar 2020. | Foto: Philip Davali
TV

Danmarks Filmakademi udliciterer sekretariat

Foto: Andreas Haubjerg
Forlag

Polen afviser at reducere moms på bøger

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Digital

Podcasts, video og unikt indhold skal lokke flere til Ekstra Bladet+

For abonnenter

Seneste nyt

  • Salg af digitale annoncer får et løft af usikker økonomi i 2023 – 12.45
  • Ny kommerciel chef skal hæve Folkeskolens digitale indtjening – 11.52
  • Amazon Prime Video næsten fordobler brugerantallet i Norge – 11.00
  • Danmarks Filmakademi udliciterer sekretariat – 09.55
  • Polen afviser at reducere moms på bøger – 09.20
  • Podcasts, video og unikt indhold skal lokke flere til Ekstra Bladet+ – 08.25
  • TV 2-direktør: Kræver stort arbejde at konstatere bevidst logindeling – 07.59
  • Ny pressechef vil gøre ALK mere attraktivt for nye medarbejdere – 07.00
  • Stadig flere danskere søger væk fra nyheder – 26. jan.
  • Norske medier opgraderer radiomåling hos Nielsen – 26. jan.
  • Medieklummen: "Får det der metavers nogensinde ben at gå på?" – 26. jan.
  • DR Nyheders redaktion i Australien åbner i efteråret – 26. jan.
  • Læge sagsøger TV 2 for mere end en million kroner – 26. jan.
  • Medierapport viser markant stigning i unges brug af Tiktok – 26. jan.
  • Bureauer: Betaling garanterer ikke visninger af reklamer på Tiktok – 26. jan.
Flere nyheder

Job

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Life science journalist

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • Redaktionschef til DR Syd

  • TV 2 søger velskrivende digital journalist

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

Watch Job

  • Head of Compliance, DLA Piper Denmark

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Senior Porteføljemanager

  • Danske Rederier søger klimakonsulent til barselsvikariat

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

Se flere jobs

Job

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Life science journalist

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • Redaktionschef til DR Syd

  • TV 2 søger velskrivende digital journalist

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

Se flere jobs

Kolofon

MediaWatch
Søg

Sektioner

  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Mediejob
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Julie Mia Fogde

julie@mediawatch.dk

Tlf.: +45 3330 8301

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Job

Abonnement

Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

mediawatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Læs mere om abonnement her

Adresse

MediaWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8365

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © MediaWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
MediaWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge