MediaWatch

Årets fagpriser til radiofolket uddeles lørdag

DR har 16 nomineringer til 'Prix Radio 2011', mens den kommercielle sektor og andre har 17 chancer for et fagligt klap på skuldren.

Listen over de nominerede programmer og personer til 'Prix Radio – Danmarks Officielle Radiopriser 2011' er nu klar.

Vinderne afsløres lørdag aften den 1. oktober under en event, der traditionen tro ligger i forlængelse af årets Radiodays-konference i København.

2011-listen ser således ud:

Årets dokumentar/feature:
- 'Farfars to liv', Third Ear, Anna Thaulow
- 'Sarte sjæle i teenage land', DR P1, Julie Bang
- 'Der skal jo to til en tango', DR P1, Thomas Smedegaard

Årets drivetime (landsdækkende):
- 'Orientering', DR P1, Orienteringsredaktionen
- 'Pressen på P3', DR P3, Ida Ebbensgaard, Tony Scott, Tue Sørensen, Sisse Sejr-Nørgaard, Masaana Egede, Søren Filskov-Jacobsen
- 'The Voice ON!', The Voice, Chriz, Heino Hansen

Årets drivetime (lokalt/regionalt):
- 'Den Bedste Tid', ANR, Søren Krogh
- 'P4 Eftermiddag', DR P4 København, Søren Rebbe, Monica Krog-Meyer
- 'Base Camp', Radio SydhavsØerne, Carsten Adsersen

Årets kommercielle radiostation:
- ANR
- Radio SydhavsØerne
- NOVAfm

Årets morgenshow (landsdækkende):
- 'P1 Morgen', DR P1, P1 Morgen Redaktionen
- 'Go’ Morgen P3', DR P3, Christian Lundov, Henrik Nylander Svoldgaard, Pia Røn, Henrik Povlsen, David Mandel, Mie Rasmussen, Karsten Baun
- 'GO’ NOVA', NOVAfm, Mai-Britt Vingsøe, Lars Johansson, Anders Fjelsted, Katja Bostrup, Martin Nørgaard

Årets morgenshow (lokalt/regionalt):
- 'Vikarerne', ANR, Adam Lehn, Mette Siggaard
- 'P4 Morgen', DR P4 København, Charlotte Striib, Ole Jacobsen, Britt Berglund, Peter Gulløv
- 'Morgensamling', Radio SydhavsØerne, Kim Nielsen

Årets nyhed/aktualitet:
- 'Orientering Weekend', DR P1, Jon Kaldan
- 'P4 København Nyhed- og aktualitet', DR P4 København, Charlotte Striib, Sandra Kilhof Nielsen, Bente Lund
- 'Pressen på P3', DR P3, Ida Ebbensgaard, Tony Scott, Tue Sørensen, Sisse Sejr-Nørgaard, Masaana Egede, Søren Filskov-Jacobsen

Årets promotion for program:
- 'Anne og de herreløse hunde – Verner klager', ANR
- 'Morgensamling', Radio SydhavsØerne
- 'Indsamling Afrika NU!', DR P4

Årets promotion/event:
- 'Støttepædagogerne', ANR
- '1864', DR P4 Trekanten & DR P4 Syd
- 'The Voice ’10', The Voice

Årets public service:
- 'Detektor på P1', DR P1, Thomas Buch-Andersen
- 'P6 Beat', DR P6 Beat, DR Kultur Musikradio
- 'Third Ear', Third Ear, Tim Hinman

Årets stjerneskud:
- Carsten Adsersen, Radio SydhavsØerne
- Søren Hansen & Maria Jensen, Radio SydhavsØerne
- Rebecca Bach-Lauridsen & Johanne Algren, DR Ramasjang Radio

Reklamespots
I reklamekategorien er seks kampagner nominerende:

Årets radioreklame (landsdækkende kampagne):
- 'Sportigan', Radioguru, Recommended
- 'Royal Canin', Rind & Krogh Entertainment
- 'TV 2 Armadillo Aften, Radioguru, TV 2

Årets radioreklame (lokal/regional kampagne):
- 'Rock under Broen', Spray ApS
- 'Thyra Frank', Radioguru
- 'AaB – Ta’ med på opturen, Jesper Højland (Hojland), Jan Park Holm (Sphion)

Mere fra MediaWatch

Læs også

Seneste nyt

MediaWatch job

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs