Netflix går forrest i aktie-comeback

Tirsdag er der oprejsning til en lang række af de aktier, der mandag fik store tæsk, da aktiemarkederne over en bred kam faldt tungt.
I USA udmærker Netflix. Aktien stiger med over 6 pct. lidt over en halv time inde i dagens handel. Også Facebook stiger pænt med omkring 4 pct., mens Viacom og Walt Disney begge stiger omkring 2,5 pct.
Mandag var da også særligt hård ved dagens højdespring, Netflix. Aktien faldt næsten 7 pct., og dagens stigning ser altså ud til at hugge en god luns af gårsdagens nedtur.
Herhjemme er der også et stort plus at notere til børsnoterede North Media, der bl.a. står bag Søndagsavisen og FK Distribution. Aktien stiger 50 minutter før børsens lukketid med 10,7 pct. og er dermed blandt de 10 mest stigende aktier på Fondsbørsen i København.
Relaterede artikler:
Rella er fortid på børsen
For abonnenter