Medieordfører om DR's nye kurs: "Den er sød musik i mine ører"

Artiklen er rettet d. 24.8. kl. 17.12: Det er Venstres medieordfører Britt Bager, der til Politiken udtaler, at DR's strategi er som "sød musik" - og ikke kulturminister Mette Bock (LA), som det først fremgik af rubrik og artikel. MediaWatch beklager fejlen.
Det vækker begejstring blandt folketingspolitikere fra både rød og blå blok, at DR onsdag har meddelt, at mediekoncernen har lagt en ny strategi for sit fremtidige indhold.
Det skriver Politiken, som har talt med politikere fra flere partier.
"Med den nye plan imødekommer DR kritikken. Den er sød musik i mine ører," siger Venstres medieordfører Britt Bager, et parti der sammen med Dansk Folkeparti har været blandt DR's hårdeste kritikkere.
Også kulturminister Mette Bock (LA) ser kursændringen som et positivt signal, men vil også afvente konkrete udmøntning.
Som en del af den nye kurs skal der bl.a. være mere dansk indhold, skæres på det udenlandske indhold, og så skal der mere fokus på kulturstof og indholdet til unge.
Planen indebærer også, at der skal skæres 100 mio. kr. på budgettet. For at finde pengene skal der nedlægges mellem 55 og 65 stillinger, og så vil der ske en fastfrysning af lønningerne i en periode.
Hos politikere fra SF og Dansk Folkeparti høster planen ligeså roser.
Til at starte med vil DR i efteråret nedlægge 25-30 stillinger - en proces som vil fortsætte i 2018, hvor der vil ske yderligere 30-35 afskedigelser. Det samlede antal fyringer ender dermed på et sted mellem 55-65 stillinger.
Ifølge MediaWatchs oplysninger har DR åbnet for, at ansatte kan søge om en frivillig fratrædelse i den kommende uge i forbindelse med spareplanen.
DR vil skrue ned for nyhederne på nettet
Administration og støttefunktioner rammes hårdest i DR
DR Nyheder skal nedlægge 6-8 stillinger
Relaterede artikler:
DR skærer stillinger og ændrer programkurs
For abonnenter
DR vil skrue ned for nyhederne på nettet
For abonnenter
Administration og støtte-funktioner rammes hårdest i DR
For abonnenter