TV 2 går nu for alvor ind på markedet for podcasts

En daglig nyhedspodcast, en krimipodcast og én om udlandshistorier bliver i denne uge lanceret af TV 2. Udviklingen inden for podcastmediet gør, at det giver mening at hoppe med på vognen nu, siger nyhedsdirektør på TV 2.
Ulla Pors-Nielsen er nyhedsdirektør i TV 2. Hun kalder de tre nye aktualitetspodcasts for "lyden af TV 2". | Foto: Henrik Ohsten / TV 2
Ulla Pors-Nielsen er nyhedsdirektør i TV 2. Hun kalder de tre nye aktualitetspodcasts for "lyden af TV 2". | Foto: Henrik Ohsten / TV 2

Mens de fleste mediehuse i Danmark for længst har kastet sig over podcastmediet, har TV 2 stort set ikke udgivet noget lyd siden TV 2 Radio, som sendte for næsten 15 år siden.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også