En del af Watch Medier

MediaWatchtorsdag9. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
05.03.2021kl. 14.28

Fagfolk: Viaplays prisstigninger afspejler knalddyre sportsrettigheder

Den markante prisstigning, som Viaplay lagde frem i denne uge, bunder i massive investeringer i drama og især sport og indvarsler både nye og dyrere tider på distributionsmarkedet, vurderer fagfolk.
Den engelske Premier League - her et billede fra kamp torsdag mellem Liverpool og Chelsea - er blandt de premium-sportsrettigheder, som Viaplay byder på. | Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix
Den engelske Premier League - her et billede fra kamp torsdag mellem Liverpool og Chelsea - er blandt de premium-sportsrettigheder, som Viaplay byder på. | Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix
af LOUISE RESEKE, THOMAS NYGAARD MADSEN

Prisstigninger er set før på tv-markedet, men den stigning, som Nordic Entertainment Group (Nent) spillede ud med i ugens løb for streamingtjenesten Viaplay, var alligevel i en klasse for sig.

For abonnenter på sportsindholdet i pakken Viaplay Sport, der samtidig er udfaset og kun er tilgængelig for hidtidige abonnenter, og på Viaplay Total, stiger prisen med 110 kr. månedligt til hhv. 419 kr. og 449 kr. – altså godt 30 pct. Den mindste pakke, som indeholder film og serier, stiger med 20 kr. til 119 kr. månedligt.

Reaktionerne har været mange og også kritiske på de sociale medier, hvor abonnenter har harceleret over prisstigningerne. Men at Nent hæver prisen for sin streamingtjeneste, kommer ikke voldsomt bag på flere fagfolk, som MediaWatch har talt med.

"Nent har investeret kæmpe beløb i sportsrettigheder, og den eneste måde, de kan finansierer dem på, er ved prisstigninger på Viaplay," siger Michael Ostenfeld, der er buying director i mediebureaugruppen GroupM.

Han ser samtidig prisstigningen som en udløber af det voksende streamingmarked, der giver indholdsudbyderne mere kontrol over distributionen – fordi de selv ejer distributionsplatformen, i dette tilfælde Viaplay.

"Det kan ikke gøres tilsvarende på kabel-pakkerne, for så vil man bare skubbe mere til udviklingen over mod streamingbølgen," siger han.

"Prisstigninger i den størrelse kan ikke sælges ind over for kabel-tv-distributørerne, så der, hvor du kan lægge prisstigningen, er på Viaplay."

Sport og egenproducerede serier

Nent har med Viaplay gennem de seneste år investeret tungt i sportsrettigheder såsom Premier League, som selskabet har købt fra 2022 i hele Norden, og som selskabet i forvejen har i Danmark, Sverige og Finland. Prisen er ifølge MediaWatchs oplysninger på den rigtig gode side af 10 mia. kr. Dertil kommer investeringer i egne dramaproduktioner, som Nent vil producere 40 af i år – begge dele er indhold, der flytter kunder i markedet.

Spørger man Discovery Networks tidligere nordiske sportsdirektør, Anders Antonsen, er prisstigningen derfor både "naturlig og nødvendig".

"Nent har investeret helt utroligt meget i både drama og sport, og det skal finansieres både ved at få flere abonnenter, men også ved prisstigninger," siger Anders Antonsen.

Antallet af abonnenter på Viaplay stiger løbende. Ved udgangen af 2020 havde abonnementsbasen rundet 3 mio. efter en vækst på omkring 750.000 i forhold til året forinden.

Anders Antonsen peger på, at Nent sidder på en række rettigheder såsom Premier League, Superligaen og Formel 1, som for mange abonnenter er must have.

"Set udefra er det en strategi, der bunder i, at hvis man sidder på så meget sport, så kan seerne og distributørerne ikke undvære indholdet. Jeg tror, at Nents regnestykke holder, men det er et gamble, og det er ekstremt aggressivt."

Hvor stiller det de traditionelle distributører?

"I forhold til de traditionelle distributører formoder jeg, at Nent også vil hæve priserne eller begrænse indholdet på de lineære kanaler. De har samtidig meldt ud, at en del af deres vækst på Viaplay skal komme via partnerskaber (med distributørerne, red.), så en prisstigning på tv-kanalerne (TV3-kanalerne, red.) og mere eksklusiv sport på Viaplay giver måske et indirekte incitament til at pushe Viaplay for distributørerne. Uanset distributionsform er det på Viaplay, Nent skal have vækst," siger Anders Antonsen.

Forbrugeren har magten

Christian Kemp, tidligere adm. direktør for Discovery i Danmark, mener, at de stigende rettighedspriser betyder, at kunderne vil opleve flere prisstigninger. I den forstand bliver den aktuelle prisstigning en tryktest af forbrugernes smertegrænse.

"Sportsrettigheder er blevet markant dyrere, og de tv-pakker, hvor meget funding er kommet fra, er også under pres. Så jeg tror, det bliver dyrere fremadrettet at se sport, og det er et valg, forbrugerne må træffe. Magten ligger hos forbrugeren nu," siger Christian Kemp.

Han peger samtidig på, at prisstigningen også kan indvarsle et opbrud af den struktur, der hidtil har været på det danske tv-marked og i højere grad skabe et selvstændigt betalings-tv-marked på sportsområdet.

"Det handler også om den struktur, vi har haft, hvor man har været vant til at kunne se alle rettigheder via den traditionelle tv-pakke. Det har været ret unikt for Danmark – i mange andre lande har skullet betale ekstra for det, og den unikke situation, vi har haft i Danmark, er måske på vej til at ændre sig en smule. Men det er drevet af nogle voldsomme prisstigninger i sportsmarkedet."

Vil miste kunder

Hvis man spørger Mikael Ostenfeld fra GroupM, vil Viaplay miste kunder på prisstigningen, men det er en kalkuleret risiko, som Viaplay har indregnet, vurderer han.

"De (Nent, red.) har uden tvivl analyseret, hvor smertegrænsen er, for det her vil koste kunder, men jeg føler mig sikker på, at Nent har analyseret sig frem til, at det kundetab, man får, vil være væsentligt mindre end den merindtægt, man får ud af de kunder, der bliver," siger Mikael Ostenfeld.

Han peger som Anders Antonsen på, at strategien er til at få øje på, for skal man i førertrøjen på streamingmarkedet, er unikke sportsrettigheder noget at det, der får forbrugerne til at finde dankortet frem.

"Det, der virkelig driver distributionen, det er de her unikke A-sportsrettigheder," siger Mikael Ostenfeld.

"Viaplay gør det rigtige ved at få sportsrettighederne ind, men det, der kan være svært at gennemskue udefra, er, hvorvidt de er i stand til at få tilstrækkelig med økonomi i det her. Om det kan bære, at de betaler så meget for de her sportsrettigheder i forhold til alle de husstande, de skal have for at finansiere det."

Mens priserne stiger for sportsindholdet i Danmark, så oplever Viaplay-abonnenter i Sverige og Norge ikke en prisstigning på sporten. Men film- og seriepakken stiger med hhv. 20 svenske kr. og 10 norske kr. om måneden.

Som det eneste land, hvor Nent er på markedet, har selskabet i Danmark rettighederne til den bedste fodboldrække for herrer, Superligaen. En ny rettighedsaftale, som Nent sidder på størstedelen, træder i kraft i 2021. Peter Nørrelund, der sportsdirektør hos Nent, har tidligere sagt til Ekstra Bladet, at den økonomiske smertegrænse med den nye aftale er nået. Ifølge mediet løber prisen for rettighederne op i 400 mio. kr. årligt.

Relaterede artikler:

  • Foto: PR/NENT

    Nent hæver også prisen på Viaplay i Norge og Sverige

    For abonnenter

  • Prisstigningen har affødt mange kritiske reaktioner på sociale medier. | Foto: Viaplay/Nordic Entertainment Group

    Nent klar med "signifikante" prisstigninger til flere Viaplay-kunder

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jonas Olufson
Politik

Regeringen genfremsætter forslag om moms på tv-rettigheder

Et af regeringspartierne var med til at stemme imod forslaget om at fjerne momsfritagelsen på bl.a. tv-rettigheder, som vil betyde årlig merbetaling på 260 mio. kr. for distributører.
  • Distributører og antenneforeninger jubler over forkastet momsændring
  • Flertal afviser kunstmoms - minister vil prøve igen efter sommerferien

For abonnenter

Foto: Colourbox
Ugeblade & Magasiner

Antallet af skrevne medier er faldet seks procent siden 2019

For abonnenter

Foto: Screenshot
Digital

Altinget sætter navn på redaktør til nyt fondsmedie

Tyrkiets præsident Recep Tayyip Erdogan på besøg i jordskævlsramt by i det sydøstlige Tyrkiet. | Foto: Adem Altan/AFP/Ritzau Scanpix
Digital

Twitter kan igen tilgås fra jordskælvsramte Tyrkiet

Foto: Pr/north Media
Medienyt

Tab på værdipapirer gjorde stort indhug i North Medias bundlinje

Foto: Pablo Morano/Reuters/Ritzau Scanpix
TV

Viaplay vinder nordiske rettigheder til flere sæsoner motorcykelræs

For abonnenter

Læs også

Foto: Colourbox
Ugeblade & Magasiner

Antallet af skrevne medier er faldet seks procent siden 2019

Selvom antallet af printmedier har set et større fald end online-medierne, er der fortsat flere printmedier i det danske marked, viser ny opgørelse.

For abonnenter

Foto: Pablo Morano/Reuters/Ritzau Scanpix
TV

Viaplay vinder nordiske rettigheder til flere sæsoner motorcykelræs

Motorcyklernes svar på Formel 1 vil blive vist på Viaplay frem til 2028.

For abonnenter

Foto: Mads Hansen/PR/Jysk Fynske Medier
Radio

JFM går i luften med radiokanal forbeholdt Eurovision

Døgnet rundt vil den nye digitale kanal spille sange fra musikkonkurrencen Eurovision.

For abonnenter

Job

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • People Manager for Upright Music

  • Stream-tilrettelægger til TV 2 Fyn - vikariat

  • Digital Marketing Manager Copenhagen

  • Life science journalist

  • Digital redaktør til TV2 ØST

  • Chefredaktør til Fyns Amts avis

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Politisk journalist til Avisen Danmark

  • Vært til Radio4

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • SoMe Manager

  • Redaktionschef til DR Syd

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Regeringen genfremsætter forslag om moms på tv-rettigheder – 10.32
  • Twitter kan igen tilgås fra jordskælvsramte Tyrkiet – 09.10
  • Viaplay vinder nordiske rettigheder til flere sæsoner motorcykelræs – 08.23
  • Altinget sætter navn på redaktør til nyt fondsmedie – 07.56
  • Disney fyrer 7000 efter tab af 2,4 millioner streaming-abonnenter – 07.17
  • Tab på værdipapirer gjorde stort indhug i North Medias bundlinje – 8. feb.
  • People's trækker bog midlertidigt tilbage – 8. feb.
  • Microsofts opkøb af Activision møder bekymring hos CMA – 8. feb.
  • Nyt nordisk bureaupartnerskab tager kampen op med globale koncerner – 8. feb.
  • JFM går i luften med radiokanal forbeholdt Eurovision – 8. feb.
  • Antallet af skrevne medier er faldet seks procent siden 2019 – 8. feb.
  • Printsalget slog bak for Lindhardt og Ringhof i 2022 – 8. feb.
  • Aktindsigt viser stor stigning i anmeldte hackerangreb – 8. feb.
  • Ny forretningsmodel skal redde Vid&Sans ud af økonomisk kattepine – 8. feb.
  • Viaplay tilbyder amerikanerne en pris på godt 40 kroner om måneden – 8. feb.
Flere nyheder

Job

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • People Manager for Upright Music

  • Stream-tilrettelægger til TV 2 Fyn - vikariat

  • Digital Marketing Manager Copenhagen

  • Life science journalist

  • Digital redaktør til TV2 ØST

  • Chefredaktør til Fyns Amts avis

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Politisk journalist til Avisen Danmark

  • Vært til Radio4

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • SoMe Manager

  • Redaktionschef til DR Syd

Se flere jobs

Watch Job

  • Erfaren IT Supporter

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Director - Analytical Development, CMC small molecules

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

Se flere jobs

Kolofon

MediaWatch
Søg

Sektioner

  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Julie Mia Fogde

julie@mediawatch.dk

Tlf.: +45 3330 8301

  • Om MediaWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Job

Abonnement

Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

mediawatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Læs mere om abonnement her

Adresse

MediaWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8365

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © MediaWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
MediaWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge