Lars Munch bliver næstformand i Novo-fond

Politiken Fondens formand skal fremover være nummer to i ejerfonden bag Novo Nordisk og Novozymes.
Lars Munch var bestyrelsesformand i JP/Politikens Hus i otte år. | Foto: Finn Frandsen
Lars Munch var bestyrelsesformand i JP/Politikens Hus i otte år. | Foto: Finn Frandsen
af marketwire og mediawatch

Novo Nordisk Fonden har fået ny næstformand i form af Lars Munch.

Det meddeler fonden, der gennem sit investeringsselskab Novo Holdings er hovedaktionær i Novo Nordisk og Novozymes, tirsdag.

Lars Munch har i forvejen en række bestyrelsesposter og sidder blandt andet som bestyrelsesformand i Politiken Fonden, BRF-fonden, Louisiana-fonden og SOS-børnebyerne.

Han har også tidligere været bestyrelsesformand i JP/Politikens Hus fra 2014 indtil sidste år, hvor han blev fjernet fra posten efter ønske fra Jyllands-Posten Fond – og før det var han administrerende direktør for mediehuset.

Med sig ud af døren fra bestyrelsen i JP/Politikens Hus-koncernen fik han et honorar på knap 1,5 mio. kr. for to måneders arbejde i 2022. Det har formand for Jyllands-Posten Fond Jørgen Ejbøl siden forklaret som en efterregulering for et halvt års ubetalt honorar til Lars Munch. 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Egmonts topchef Steffen Kragh præsenterede i denne uge, hvordan 2022 udformede sig for den nordiske mediekoncern. | Foto: Nicolai Lorenzen/egmont

Briefing: Ugen i mediebranchen

For abonnenter