Trolle: Jeg gjorde ikke noget forkert
Memory Cards stifter, John Trolle, kaster nu hele sin aktiepost ind som redning af IT-virksomheden, og dermed er Memory Card reddet - for et år. Men Fondsbørsen kulegraver virksomheden med mistanke om, at den har tilbageholdt vigtige børsoplysninger. På en tætpakket generalforsamling hos Memory Card Technology (MCT) i Århus blev en redningsplan for IT-virksomheden besluttet i aftes, skriver Politiken.
Et par hundrede aktionærer ønskede, at John Trolle skulle forklare et omstridt brev, hvori Trolle havde forsikret aktionærerne om, at alt gik godt i MCT. Ifølge Politiken fastholdt firmaet sin uskyld. Men kort efter at generalforsamlingen var forbi belærte bestyrelsesformand Kjeld Ranum John Trolle i hårde vendinger om, at det var forkert, at sende det berygtede brev ud uden bestyrelsens viden.
I mandags fik MCT klippet over halvdelen af sin i forvejen faldende børsværdi. Kurstæskene faldt omgående efter selskabets chokmeddelelse om, at egenkapitalen med stor sandsynlighed var tabt. Med røde ører bad selskabet om at blive sat på fondsbørsens observationsliste.