En del af Watch Medier

MediaWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
23.10.2000kl. 08.43

Positive reaktioner på eBay regnskab

MediaWatch

eBay-aktien gik op i eftermarkedet og kunne fredag gå på weekend 9,37 dollar højere i 66,50 dollar, svarende til en stigning på mere end 16 procent.

Dermed kvitterede analytikerne og investorerne her og nu for en indtjening per aktie i kvartalet på 7 cents, hvor analytikerne kun havde forventet 4 cents. Nu kan en indtjening på kvartalet på 7 cents per aktie og omregnet til året på 28 cents, synes at være et ret så lille beløb, set i forhold til at investorerne skulle give mere end 66 dollar for aktien. Men de investorer, der købte eBay i fredags, regner heller ikke med en indtjening per aktie i det niveau ret længe - tværtimod regner de med en høj vækst i eBay's omsætning og indtjening fremover.

Målt på ovennævnte tal har eBay en Price/Earning på 66,50/0,28 dollar = 237,5 dollar. Det vil sige, at investorerne betaler 237,50 dollar for at få 1 dollars andel i virksomhedens indtjening. Sagt på en anden måde skal investorerne holde aktien i 237 år for at få deres penge hjem, hvis indtjeningen for fjerde kvartal fortsætter ud i al fremtid. Egentligt ser regnestykket endog lidt værre ud, idet der her blev forudsat, at man kan tage 3. kvartalsindtjeningen og gange den op med 4. kvartalsindtjeningen. De foregående kvartaler har eBay's regnskaber ikke været så gode som for dette kvartal. Hvis man slår eBay op i Yahoo's company profile per den 19. oktober, så har eBay en Price/Earnings (ttm=trailing twelve months ) på 426,78.

Hvad var da baggrunden for at investorerne købte i fredags? Var de, der fik solgt deres eBay aktie, klogere end de, der købte?

Det kræver god tro på en strålende fremtid for "the auction economy" blandt de, der købte eBay-aktier i fredags. Kun hvis eBay vokser med exceptionel fart hænger tingene sammen.

Men eBay har noget at gøre godt med. De har budt på exceptionel vækst, så der var ikke meget at klage over i tallene:

Nettoindtægterne steg til 113,4 millioner i kvartalet, en stigning på 93,8 procent i forhold til samme periode sidste år. Indtjeningen steg 12 gange. Gray Bengier, eBays finansdirektør mente, at eBay aktionærerne kunne se frem til en fordobling af profitten til næste år og en 50 procents fremgang i omsætningen - og understregede, at eBay's målsætning om 3 milliarder i omsætning i år 2005 stadig var intakt. eBay har nu 18,9 millioner registrerede brugere, og det er 146 procent flere siden samme periode sidste år.

Væksttal som disse - sammen med eBays planer om at gå på flere markeder, etablere sig med nye produkter og services - gør, at eBays tårnhøje Price/Earningstal giver lidt mere mening. eBay har i høj grad kunnet levere varen i form af vækst og profit, hvilket har været selskabets mantra fra første dag. Der er ikke tale om nogen såkaldt burn-rate her, eller bekymringer for en aftagende annoncering på internettet.

eBay's vilje til at give store løfter fejler ikke noget. Den 21. september offentliggjorde selskabet på et analytikermøde målsætningen om årlige indtægter på 3 milliarder dollar i 2005. En fantastisk målsætning for et selskab, der i 99 havde en årsomsætning på 225 millioner dollar og i andet kvartal 2000 en omsætning på 97 millioner dollar (tredje kvartal 113,4 milllioner dollars).

Jeetil Patel, en analytiker fra Deutsche Bank påpegede, at dette ville indebære en vækst på mere end 50 procent i hvert af de næste fem år. "Det kan ske, men det vil ikke blive let", mente han.

En anden analytiker, Faye Landes fra Sanford C. Bernstein, tilføjede "Ikke alt går helt perfekt. Men hvis man skal springe fra et par hundrede millioner og til tre milliarder dollar, så betyder det, at mange ting skal falde på plads".

Skepsis eller ej - eBay steg med 16 procent efter mødet.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Aller Media gennemførte i denne uge sin anden fyringsrunde på få måneder. | Foto: Pr Aller Foto og Video
TV

Briefing: Ugen i mediebranchen

Opsigelser i Aller Media og DR, stillingsnedlæggelser hos Kristeligt Dagblad, danske medier på Tiktok og TV 2 i førersædet, når det kommer til at tiltrække læsere. Få overblik over ugens største nyheder.
  • Medieklummen: 2023 er året, hvor du arbejder med AI: Her er 9 værktøjer til at komme i gang
  • Mediechef er blandt de syv opsagte i Aller Media

For abonnenter

Foto: Jonas Olufson
MediaWatch

Kulturminister sigter efter medieforlig inden sommerferien

Ali Abbasis thriller vandt stort ved lørdag aften ved Robert Prisen. | Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Medienyt

Holy Spider snupper 11 statuetter ved Robert Prisen

Phil McGraw fik i 2020 en stjerne på Hollywood Walk of Fame i Los Angeles. | Foto: Chris Pizzello/AP/Ritzau Scanpix
TV

Dr. Phil trækker stikket til sit talkshow efter 21 år på skærmen

Foto: Pr, Filmfyn
Medienyt

Filmfyn laver ny organisationsstruktur

For abonnenter

Foto: Ebbe Rosendahl / Tv 2
TV

TV 2 flytter aftenfladen til Odense

For abonnenter

Seneste nyt

  • Holy Spider snupper 11 statuetter ved Robert Prisen – 09.21
  • Dr. Phil trækker stikket til sit talkshow efter 21 år på skærmen – 09.04
  • Disney tygger på salg af flere film og serier til rivaler – 4. feb.
  • Iransk filminstruktør og vinder af Guldbjørn er løsladt i Iran – 4. feb.
  • Microsoft: Iranere stod bag hackerangreb på Charlie Hebdo – 4. feb.
  • Briefing: Ugen i mediebranchen – 3. feb.
  • Kulturminister sigter efter medieforlig inden sommerferien – 3. feb.
  • Amazon sætter ekspansion af supermarkeder på pause – 3. feb.
  • Filmfyn laver ny organisationsstruktur – 3. feb.
  • TV 2 flytter aftenfladen til Odense – 3. feb.
  • Danske medier på Tiktok: Risikoen er værd at løbe – 3. feb.
  • Amazon Prime Videos storsatsning har tiltrukket over 100 mio. seere – 3. feb.
  • Medlemmer er utilfredse med lukkethed om Medieansvarsudvalgets arbejde – 3. feb.
  • ChatGPT runder 100 millioner brugere og løfter sløret for betalingstjeneste – 3. feb.
  • Andelen af nydanskere i filmbranchen er stigende – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Digital Marketing Manager Copenhagen

  • Redaktionschef til DR Syd

  • SoMe Manager

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Politisk journalist til Avisen Danmark

  • People Manager for Upright Music

  • Chefredaktør til Fyns Amts avis

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • Life science journalist

  • Stream-tilrettelægger til TV 2 Fyn - vikariat

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

Se flere jobs

Watch Job

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Erfaren IT Supporter

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

Se flere jobs

Job

  • Digital Marketing Manager Copenhagen

  • Redaktionschef til DR Syd

  • SoMe Manager

  • Publiceringsredaktør til DRTV

  • Ledende producer til TV 2 Fyn

  • DR Nyheder søger fem tværmedielle reportere til ny redaktion i Sydney

  • Politisk journalist til Avisen Danmark

  • People Manager for Upright Music

  • Chefredaktør til Fyns Amts avis

  • Teamleder med strategisk blik på sociale medier til TV2.DK

  • Producer med lyst til digital udvikling søges til TV 2 Fyn

  • Life science journalist

  • Stream-tilrettelægger til TV 2 Fyn - vikariat

  • Fagbladet Folkeskolen søger ambitiøs kommerciel chef

Se flere jobs

Kolofon

MediaWatch
Søg

Sektioner

  • Digital
  • TV
  • Radio
  • Aviser
  • Magasiner
  • Forlag
  • Politik
  • Debat
  • Navne
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Julie Mia Fogde

julie@mediawatch.dk

Tlf.: +45 3330 8301

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Job

Abonnement

Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

mediawatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7447

Læs mere om abonnement her

Adresse

MediaWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8365

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © MediaWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
MediaWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge