
Den nuværende situation, hvor politikere og DR skal vente et halvt år mellem medieaftalen og public service-kontrakten, er noget rod. Det mener Liberal Alliance ifølge Altinget.
Enten bør både politikere og DR nødt til at overholde og respektere aftalen, eller også bør man fastlægge rammerne for både økonomien og indholdet hos DR i forbindelse med medieaftalen. Den nuværende situation, hvor der går et halvt år mellem medieaftalen og public service-forhandlingerne er ikke holdbar, siger Liberal Alliances medieordfører Mette Bock.
“Det er jo i det her halve år lange limbo, at problemet er opstået. En anden løsning kunne være at sige til DR, at de ikke må ændre ved noget af det, der står i public service-kontrakten, før den nye er blevet indgået,” siger Bock til Altinget.
På gårsdagens samråd om orkester-sagen viste kulturminister Marianne Jelved (R) sig villig til at evaluere forløbet, når den igangværende ballade om orkester-sagen er drevet over. Hun mener dog ikke, at man helt bør skrotte public service-kontrakten fremover.
“Men jeg er klar til at sætte mig ned i en stille kreds med medieordførerne, hvor vi kan diskutere, hvad vi har lært af det her forløb,” sagde hun ifølge Altinget i går.
Færøsk stemme holder liv i orkester-sag
Blå blok øjner redning af Underholdningsorkestret
Jelved bad DR om orkesterhjælp: Find job til 20 musikere
Minister: DR's kompromisforslag om orkester er taget af bordet
Dobbelt orkester-pres på Jelved
Kulturminister tier om muligt mindretal i orkestersag
Flertal vil redde orkester med overskydende licensmidler