
European University Association (EUA), der er en sammenslutning af over 800 europæiske universiteter, har sendt en klage til EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, over en række forlag. Det skriver Videnskab.dk.
Klagen handler om de relativt få forlag, der sidder på markedet for videnskabelige udgivelser, og som universiteterne abonnerer på for at give bl.a. deres forskere adgang til ny viden – og som selvsamme forskere er leverandør af artikler til.
Videnskab.dk skriver, at klagen bl.a. går på, at de pågældende forlag hiver store overskud hjem baseret på offentlige midler, og at der mangler gennemsigtighed i prissætningen.
"Vi synes, at vi har ret god dokumentation for, at der er noget ravruskende galt. Vores våde drøm er, at Vestager tager den her sag op og får de store forlag til at rette ind, ligesom hun har gjort med giganter som Facebook og Google," siger Jesper Langergaard, direktør for Danske Universiteter, til Videnskab.dk.
Blandt de største forlag på markedet er ifølge mediet Springer Nature, Elsevier og Wiley-Blackwell.