USA rykker tættere på forbud mod Tiktok på bestemte enheder

Tidligt tirsdag morgen har amerikanske myndigheder vedtaget et forslag, der omhandler, at regeringsansatte ikke længere må bruge det sociale medie Tiktok på enheder, der er ejet af regeringen. Det skriver Reuters.
Forslaget kommer på baggrund af, at der er frygt for, at det sociale medie udgør en sikkerhedspolitisk trussel, da man ikke rigtig ved, hvor meget data Bytedance, der står bag Tiktok, har adgang til, og hvad det eventuelt bruges til. Så sent som i sidste uge stemte Senatet om et lignende forslag, der dog ikke vil få betydning for enheder ejet af private eller virksomheder.
Forbuddet er en del af en fælles lov, som ifølge mediet forventeligt bliver vedtaget i løbet af denne uge, og det vil give myndighederne 60 dage til at udvikle de forskellige standarder og retningslinjer for de pågældende parter, der skal iværksætte at få fjernet tjenesten fra føderale enheder.
Tiktok har ifølge Reuters meldt ud, at frygten for, hvad brugernes data bliver brugt til har sit fundament i misinformation.
Artiklen er leveret af vores søstermedie ITWatch.
Relaterede artikler:
Tiktok planlægger ansættelser af 3000 ingeniører
For abonnenter