Danmarks Fonde, Information og JP/Politiken får millionstøtte til nye projekter
Medienævnet sender godt 7,5 mio. støttekroner ud og arbejde i årets første ansøgningsrunde til Innovationspuljen, som er en del af mediestøtten. Det oplyser Slots- og Kulturstyrelsen i en pressemeddelelse.
Det betyder penge til nye knopskydninger fra bl.a. nichemediet Danmarks Fonde, der blev etableret i 2016 og er topscorer i runden med en bevilling på 2,38 mio. kr. Nyt er der også på vej fra JP/Politikens Hus, der har fået 2 mio. kr. til børneavisprojektet Scoop, mens Information har fået 2 mio. kr. til et udviklingsprojekt på avisen. Derudover har bl.a. Science Report og Kontrabande også fået midler til nye tiltag.
Ud af 34 ansøgninger er ni projekter kommet gennem nåleøjet, mens 25 altså har fået afslag. Puljen uddeler både udviklingsstøtte til eksisterende medier og etableringsstøtte til nye tiltag, som hovedparten af ansøgninger, to tredjedele, har været målrettet. Dagbladet Information har som eneste ansøger fået tilskud til et udviklingsprojekt.
Se samtlige modtagere her: