Sidste gang var det New York Times’ som måtte se sit bud på fremtidens mediehus blive lækket i form af en intern rapport. Denne gang er det et af Tysklands største medier, Der Spiegel, som har ladet ugemagasinets fremtidsvisioner slippe ud i en innovationsrapport. Det skriver Nieman Lab.
Skal man tro Der Spiegels egen udlægning, er der ikke så få ting at rette op. Over 61 sider påpeger det tyske medie en række af sine egne fejl og mangler. De lyder bl.a.:
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MediaWatch
Briefing: Ugen i mediebranchen
Udsigt til et smalt medieforlig, en ny fiktionsstrategi fra DR, friske tal fra Jysk Fynske Medier og Information, et vaklende flertal for kulturmoms, Heartbeats mister sin direktør, og en statslig styrelse beskyldes for ulovlig deling af artikler. Få et overblik over Mediedanmark med ugens briefing.