
I næsten to uger i begyndelsen af februar oplevede kunder hos Canal Digital sort skærm på Discoverys kanaler, fordi de to parter ikke kunne blive enige om en ny distributionsaftale. Aftalen kom dog i hus, og kanalerne vendte tilbage på skærmen.
Men de to ugers sort skærm har kostet Canal Digital dyrt på kundefronten. Ifølge Kampanje viser regnskabet fra Telenor, som ejer Canal Digital, at distributionsselskabet har tabt 19.000 skandinaviske kunder fra januar til marts i år.
"Vi konstaterer, at hændelsen i begyndelsen af februar er den vigtigste årsag til den negative udvikling i antallet af abonnenter i første kvartal," siger kommunikationsdirektør i Telenor Broadcast, Scott Engbretsen, til Kampanje.
Kundetabet har dog ikke effekt på omsætningen og resultatet for første kvartal. Driftsresultatet blev tværtimod øget med 40 mio. norske kr. sammenlignet med samme kvartal i 2015 og endte på 198 mio. norske. kr. Omsætningen steg fra 1,11 mia. norske kr. til 1,14 mia. norske kr.
Canal Digital havde ved indgangen til andet kvartal 878.000 kunder.