Fond for terrordræbt instruktør og producent godt fra land
Donationerne har fundet vej til Foreningen Finn Nørgaard, der er blevet oprettet efter terrordrabet på den 55-årige filminstruktør og producent Finn Nørgaard ved Krudttønden i København.
Der er foreløbig indsamlet 33.000 kroner, men Kirsten Weiss Mose fra Københavns Stift forventer, at pengene vil fortsætte med at strømme ind i forbindelse med bisættelsen af Finn Nørgaard, der finder sted i dag.
Penge frem for blomster
Finn Nørgaards venner og familie har opfordret folk til at donere penge til Finn Nørgaard Foreningen i stedet for at give blomster.
Pengene, der bliver indsamlet, vil gå til projekter, der støtter udsatte børn og unge.
Foreningen er oprettet for "at ære Finn og sikre, at hans gavmilde personlighed og værdier løftes videre i livet".
Troede på det ordentlige samfund
"Det sidste, han ville ønske, var, at hans død skulle være et symbol på fremmedgørelse og kulturelle konflikter," skriver Finn Nørgaards søstre tirsdag i et mindeord, der er bragt i flere medier.
"Han troede på, at vi skulle gøre alt, hvad vi kunne for at skabe et ordentligt samfund".
Ligesom til begravelsen af 37-årige Dan Uzan, der blev dræbt efterfølgende ved synagogen i København under attentatet i sidste weekend, deltager flere prominente politikere og religiøse ledere ved Finn Nørgaards bisættelse, herunder statsminister Helle Thorning-Schmidt (S).
/ritzau/
Relaterede artikler:
”Man skal ikke bruge tegninger som våben”
For abonnenter
Fransk avis rydder forsiden: Vi er danskere
For abonnenter