Svensk avis kåret som Nordens bedst designede
Den svenske avis Dagens Nyheter forsvarede sidste års guldmedalje, da Society for News Design Scandinavia, SNDS, i fredags uddelte de årlige priser for avis på papir og digitalt.
Det skriver SNDS i en pressemeddelelse.
Ud over Dagens Nyheter, der er ejet af Bonnier, var der guld til den finske avis Hilsingin Sanomat for bedste redesign og til finske Aamulehti for den flotteste forside. Bedst placerede danske avis blev Politiken, der vandt sølv for bedste "overall design", mens Jyllands-Posten fik sølv i kategorien "redesign".
Digitalt dominerer de norske aviser. Her vandt Dagbladet og VG som de eneste guldmedajle, og norske medier tog også flest af de øvrige priser digitalt. Til Politiken var der sølv for bedste "cross platform experience" og Jyllands-Posten ligeledes en sølvpris for bedste redesign.
76 nordiske mediehuse deltog i den årlige konkurrence med i alt 725 bud på godt avisdesign.