Rendyrket countrymusik på DR

Per Fanefjord Laursen  05/02/10 08:02

Ingen kommentarer

DR lancerer to midlertidige radiobrands på DAB, indtil det i foråret afgøres, hvem der vinder FM6 koncessionen, der også har plads til to DAB-kanaler.

view counter

Carsten Werge

Carsten Werge (f. 1959), sportsjournalist, tv-vært og fodboldkommentator på TV3. Han har tidligere arbejdet på Danmarks Radio og Berlingske Tidende.

Har sammen med med tv-vært og sportskommentator Per Frimann igennem lang tid udgjort duoen Werge og Frimann  på TV3+, bl.a. i programmer som 'Fodbold For Fan', 'Det Bare fodbold', 'Fodbold uden filter' - og som kommentatorer under dette års fodbold VM i B.T. 

RELATEREDE ARTIKLER

RELATEREDE ARTIKLER PÅ DIGIWATCH

DAB platformen bliver ekstra alsidig, når DR i dag søsætter to nye, men midlertidige DAB-kanaler - DR Electronica og DR Country. De har hidtil kun kunne høres online på dr.dk.

Flytningen til DAB skyldes, at DR for nylig af kulturministeriet blev bedt om at udfylde tomrummet i DAB blok 2, der opstod da Radio 100FM og 'Soft' trak sig ud i november.

Gælder frem til juli
DR's midlertidige tilladelse gælder frem til den 30. juni 2010 - med mulighed for forlængelse.

Sagen er, at det ikke er 100 procent sikkert, at der inden udgangen af juni er udpeget en ny aktør, der er klar til at drive FM6-koncessionen, hvortil der også hører plads til to DAB-radioer.

DR skal udfylde kapaciteten på DAB, således at platformen ikke svækkes, men stiller i stærkeste opstilling med 18 forskellige landsdækkende radiokanaler.

Ole Mølgaard, kanalchef for P3, P4 og DR's digitale kanaler, oplyser, at hverken countrymusikken eller den elektronisk musik er stærkt repræsenteret på radiomediet i dag, og DR Electronica, og DR Country er derfor gode supplerende tilbud til de musikglade lyttere, mener han.

DAB-radio ejere har for nylig udvist interesse i at få en rendyrket country-radio på platformen.

Måske kommer 100FM tilbage
Vinder Radio 100FM koncessionen i foråret, vil radioen straks indsætte 100FM og søsterbrandet 'Soft' på DAB.

Folkene bag Soft, der kun findes på FM i Storkøbenhavn, erfarede, da man slukkede DAB-signalet, at radioen havde hentet sig et pænt antal ekstra lyttere fra sin landsdækkende distribution på DAB.