DR har indgået samarbejde med Det Kongelige Teater om at sende opera på DR K og P2.
"DR og Det Kongelige Teater er to af Danmarks største kulturinstitutioner, og vi har en fopligtelse til at sikre, at så mange danskere som muligt får glæde af den høje kvalitet, der er i danske operaproduktioner."
Sådan lyder kommentaren fra DR's Kulturdirektør, Morten Hesseldahl til Børsen til en toårig aftale, som DR har indgået med Det Kongelige Teaters opera.
Ifølge aftalen vil DR vise syv allerede opførte operaer på DR K og på nettet, P2 vil sende direkte fra seks nye operaer og derudover vil DR producere flere journalistiske programmer om opera - kunstnerportrætter, bag scenen-programmer og en opera-temauge.
DR fik for nylig 28 mio. kr. til øget kulturdækning, og aftalen synes at ligge fint i forlængelse af DR's bestyrelsesformand Michael Christiansens ønske om, at DR fremover skal arbejdere mere under overskriften nyklassisk public service.
- LR
Finder du ikke svar på dine spørgsmål herunder kan du kontakte os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447
Læs også om vores billige introabonnement.
Abonnementsbetingelser
Hvis du ønsker adgang til indholdet på MediaWatch.dk skal din virksomhed tegne et abonnement.
Prisen afhænger af virksomhedens størrelse og giver adgang for samtlige virksomhedens ansatte.
Samtidig modtager du som abonnent Nyhedsbrevet MediaWatch i din indbakke hver dag.
Hvis du er studerende, ledig, pensionist eller af andre grunde ikke er tilknyttet arbejdsmarkedet har du mulighed for at tegne et personligt abonnement - se priserne nederst.
Er du selvstændig konsulent eller freelancer betragter vi dig som en virksomhed med en enkelt ansat.
Freelancere, som er medlem af DJ, har dog mulighed for at få adgang som led i en fællesaftale Freelancegruppen har indgået med MediaWatch. Det er gratis for den enkelte freelancer.
Hver enkelt medarbejder i en virksomhed modtager et personligt brugernavn og password til mediawatch.dk. Men der er også mulighed for at få oprettet et automatisk login, så du ikke behøver huske dine loginoplysninger, hvis du logger på fra en computer på din arbejdsplads.
Alle abonnementer er løbende og kan opsiges med en måneds varsel til udløb ved et månedsskifte.
Alle abonnementer faktureres forud kvartalsvist.
Eksempler på priser (alle priser er kvartalspriser eks. moms med mindre andet er anført):
Introabonnement
Et halvt års adgang uanset virksomhedens størrelse: kr. 895 eks. moms.
Virksomheder
1 ansat: kr. 595,-
5 ansatte: kr. 1.395,-
25 ansatte: 2.895,-
Studerende
Studietidsabonnement som gælder fra tilmeldingsdagen til du afslutter dit studie: kr. 250,- inkl. moms.
Pensionister, ledige og andre uden tilknytning til arbejdsmarkedet
Kr. 250,- inkl. moms årligt.
Øvrige betingelser
Brugernavn og password til MediaWatch' tjenester er strengt personlige og må ikke deles med andre.
Indholdet på MediaWatch må naturligvis citeres inden for ophavsretslovens rammer. Vi opfordrer dog til, at du tager hensyn til, at MediaWatch er en betalingstjeneste, som lever af at sælge unikt indhold.
Kontakt gerne redaktionen på redaktion@mediawatch.dk, hvis du er i tvivl om, hvor meget du kan tillade dig at sakse fra sitet.
Det er ikke bare tilladt, men god stil at linke til indhold på mediawatch.dk - vær dog opmærksom på, at det ikke er sikkert personen som følger linket har adgang til at læse indholdet. Det er god skik at gøre opmærksom på, at indholdet er passwordbeskyttet.
Log ind for at kommentere denne artikel